Premiärafton i Stadsparken i Västerås 20 maj

Välkomna till en storslagen cirkuskväll!

Gycklargruppen TRiX intar Stadsparken med två spektakulära föreställningar den 20 maj. Ta med picknick, en filt, kom i varma kläder och låt er hänföras av cirkusföreställningar i känd och kär TRiX-stil.

Tider
19:00 – Gyckel som på medeltiden
19:30 – PAUS
20:30 – Narrskeppet

Entré
Frivillig entré


Foto: Albin Berg

Gyckel som på medeltiden – work in progress

En cirkusföreställning för hela familjen.

En föreställning fylld med hisnande cirkusnummer – så som höghjuling, jonglering, och luftakrobatik i världsklass! Gycklarna Vaarin och Erik gör sitt bästa för att berätta en medeltida saga i en modern värld. Vad är egentligen medeltida värderingar? Vad är äkta och vad är påhitt? Och finns det egentligen drakar? 

Föreställningens längd: ca 30 min. 

Medverkande:
Erik Klinga
Vaarin Pedersen 

Observera! Föreställningen är under uppbyggnad, och endast delar ur den kommer att spelas. Premiär sker i juni.

Foto: Deeped Strandh

Nypremiär av “Narrskeppet”

En eldcirkusföreställning.

Med ena foten i gycklartraditionen och den andra i Platons allegori om ”ship of fools” tar Gycklargruppen TRiX, med hjälp av Sebastian Brants satiriska publikation med samma namn från 1494, med er in i en värld av dåraktiga dårar och narraktiga narrar. Tillsammans försöker alla styra skeppet mot narrarnas paradis Narragonien. 

Det blir fart, det blir höjd och det blir eld när den minst sagt dysfunktionella besättningen ska försöka navigera i den stormiga haven. Och frågan är;  ”vem är det som styr egentligen?”

Föreställningens längd: ca 60 min

Medverkande:
Amy Alsegård
Linus Sköld
Caroline Backstad
Svart Adam Solander

Observera! Det förekommer enkel pyroteknik, smällar och blinkande ljus.