Gotland 2025 – 30 juli–9 augusti

Narrskeppet – seglar igen

Medeltida eldcirkus när den är som bäst! Kom och låt dig omfamnas av eldens lågor och TRiX galenskap.

En spektakulär eldcirkus med galenskap bakom rodret, men vem styr skutan egentligen? Kom och se en dramatisk föreställning utan rim och reson när Platons liknelse ”Narrskeppet” har tagit eld och lågor med Gycklargruppen TRiX som besättning. Förra årets succé har fått ett lyft och är hetare, vassare och dummare än någonsin.

Fyrverkerier, eldklot och brinnande narrar kastas hit och dit under en ilande resa med sprakande spänning och imponerande konster, där visheten lämnats hemma. Lägg till en gnutta avancerad eldjonglering, ett mått hisnande luftakrobatik och en ordentlig slev brinnande hopprep så har du receptet på årets skeppsskorpor. Men låt dig inte narras, det enda okloka beslutet du kan ta är att inte se detta spektakel.

Musiken i föreställningen är inspelad av Patrask & Ramashang.

Medverkande:
Amy Alsegård
Linus Sköld
Caroline Backstad
Svart Adam Solander

Observera! Det förekommer enkel pyroteknik, smällar och blinkande ljus.

30 juli samt 1, 2, 3, 4, 8 och 9 augusti kl 21:00–22:00.
Plats: S:ta Karin, Visby.
Föreställningens längd: ca 60 min.
Rekommenderas från 6 år.


OMG – Om Medeltida Gycklare

En cirkusföreställning för hela familjen fylld med hisnande cirkusnummer – så som höghjuling, jonglering, och luftakrobatik i världsklass! Gycklarna Vaarin och Erik gör sitt bästa för att berätta en medeltida saga i en modern värld.

Vad är egentligen medeltida värderingar? Vad är äkta och vad är påhitt? Och finns det egentligen drakar?

Medverkande:
Erik Klinga
Vaarin Pedersen

3, 4, 5, 8 och 9 augusti kl 12:00–12:30.
Plats: Russtibus scen, Visby.
Föreställningens längd: ca 30 min.